Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş hekimliği kusursuz ve doğal olan gülüşü yaratmak için, dudak yapısı, dişlerin boyu, diş eti seviyesi, rengi, dizilimi gibi detaylar üzerinde durur. Dudaklar, dişler ve diş etlerinin her birinin ayrı ayrı ve birlikte bir uyum içinde olması yüz estetiğinin en önemli parçasıdır. Güzel bir gülüş, inci gibi parlak ve muntazam dişler, yüze yayılan enerji daha iyi hissetmemize ve daha iyi görünmemizi sağlar. Diş hekimliğinde kullanılan malzemeler, gelişen teknoloji ve restoratif tekniklerdeki gelişmeler sonradan kaybettiğimiz ya da doğuştan sahip olamadığımız bir gülüşe kavuşmamıza olanak sağlıyor. 30 yıl öncesine kadar beyazlatma işlemiyle sınırlı kalabilen diş estetiğinin geldiği nokta, gerçeği kadar güçlü ve hayal edilen dişlerle ışıldayan bir gülümseme oluyor.

Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları nelerdir?

Beyazlatma, Yaprak Porselenler, Zirkonyum ve gülüş tasarımı gibi uygulamalarla hayal edilene ulaşmak artık hiç de zor değil. Dişlerinizin şeklini Bonding Uygulaması ile değiştirebilir ve gülüş tasarımı ile son noktayı koyabilirsiniz.

Diş İmplantları

Kaybedilen dişlerin yerine çene kemiğine yerleştirilen vida, kemikle bütünleşerek doğal diş kökü görevi görür. Uygulama aşamasında diğer dişlere zarar verilmez. Dokuyla başarılı kaynaşması nedeniyle titanyumdan üretilir. Güzel bir gülümsemenin yanında daha genç bir görünüm kazandırır.

Diş Beyazlatma

En çok kullanılan estetik işlemlerin başında gelen diş beyazlatma dişlerin beyazlaşması ve renk değiştirmenin azalması için beyazlatma jelleriyle yapılır. İşlem öncesinde var olan çürüklerin onarılması önemlidir. Diş hekiminin kontrolü altında yapılan beyazlatma işleminin iki uygulama şekli vardır. Ofis tipi beyazlaştırma işlemi yaklaşık 1 saat sürer. Diğer yöntem ev tipi beyazlatma işlemidir, kişiye özel bir ağızlık kullanılır ve süreç 5 ile 7 gün arasındadır.

Bonding Uygulaması

Koruyucu yöntemler arasında yer alan Bonding Uygulaması dişe zarar vermeden kompozit dolgu maddelerinin yapıştırılması şeklinde uygulanır. Dişlerin yeniden şekillendirilmesi, küçük çatlakların onarılması, diş aralıklarının doldurulmasında tercih edilir. Şekillendirme sırasında kesme işlemi yapılmaz. Bonding Uygulaması ile dişler uzatılabilir ve dinamik bir görüntü elde edilebilir.

Porselen Lamine Kaplama

Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan renk bozukluğu, dokusu bozulmuş dolguların daha düzgün görünmesi ve belirli bir düzeye kadar diş görüntüsü bozukluğunu iyileştirme amacıyla yapılan uygulamadır. Diş yüzeyine ince porselen plakaların yapıştırılmasıyla gerçekleşir.

Empress Diş Kaplama

Dayanıklılık oranı arttırılmış porselen, diş protez işlemlerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Empress kaplamalar ışık geçirgenliği ve dayanıklılığı ile doğal bir görünüm sağlar. Ön dişlerde daha çok tercih edilir.

Zirkonyum Kaplama

Yapısı nedeniyle doğal dişe en yakın kaplama malzemesidir. Yüksek ışık geçirgenliği, diş etine uyumlu olması ve alerjik tepkiye yol açmaması en önemli avantajlarıdır.

Diş Eti Estetiği

Dişe ve çene kemiğine sıkıca yapışmış açık pembe renkli, dişlerle uyumlu bir diş eti kuşkusuz güzel bir gülüşü tamamlayacaktır. Ancak öyle olmadığında sorunun varlığına göre farklı iyileştirme yöntemleri kullanılır. Gülümseme esnasında fazla ortaya çıkan diş eti yeniden şekillendirilir veya küçültülebilir. Diş eti çekilmesi varsa kök yüzeyine kapanması amacıyla diş eti grefti koyulabilir.

Gülüş Tasarımı

Diş hekimi hastaya estetik açıdan kusursuz gülüşü vermek için ihtiyaç duyduğu tüm iyileştirmeleri dijital ortamda planlar. Hastanın beklentisi ve ihtiyaçları net olarak belirlenir. Yüz şekli, cinsiyeti, yaşı, diş eti gibi ayrıntılar göz önünde bulundurulur. Renk seçimi, estetik plan, diş eti estetiği gibi yapılması gereken uygulamalar belirlenir. Fotoğraflar üzerinde model çalışması yapılır. Hastanın onayıyla tasarımın son hali ortaya çıkar.

Estetik Diş Hekimliği uygulamaları ve tedavi aşamasında kullandığı yöntemlerle estetik gülüşü tasarlar ve uygular. Doğal olan ve beklentileri karşılayan gülüşü verir.