İmplant Diş Tedavisi

Dişimizi kaybettiğimizde sadece dişimizi kaybetmiş olmuyoruz. Diş eksikliğinin yerine konmaması birçok sorunu da arkasından getiriyor. Sağlam olan diğer dişleri kaybetme riskinin artması, uzayan dişler, çene kemiğinin incelmesi ve kemiğin erimesi, besinleri çiğneme eksikliği bu eksikliğe bağlı olarak ortaya çıkan sindirim sorunları bunlardan sadece bir kaçı. Yerine konulmayan diş, domino taşı gibi birbirine bağlı bu olumsuz artçıları arkasına takıp ilerlerken görünümde başlayan bozulmalar da hasta için moral kaybına neden oluyor. Yanakların çökmesi, gülüşün bozulması, ağız kenarında ortaya çıkan kırışıklıklar, çene ekleminden gelen sesler gibi etkenlerle kendinden memnun olmama durumu ortaya çıkıyor ve bu sosyal ilişkilerin bozulmasına kadar varabiliyor. İmplant Tedavisi sonrasında eksik dişlerin tamamlanmasıyla çiğneme fonksiyonları yerine geliyor ve hasta dilediğini yiyebiliyor. Sindirim için gerekli olan yeterli çiğneme ile beslenme bozukluğu ortadan kalkıyor. Estetik Diş Hekimliği ile estetik görünüm ve sağlıklı dişlere kavuşmanın getirdiği özgüvenle kişi daha kaliteli bir yaşam formuna kavuşuyor.

Diş İmplantı Nedir?

Eksik dişlerin fonksiyonel ve estetik olarak tamamlanması amacıyla kullanılan diş implantı, çene kemiğine veya kafatası kemiklerinin içine cerrahi uygulama ile yerleştirilen tıbbi bir malzemedir. Titanyumdan yapılan vida diş kemiğine yerleştirilir ve eksik dişin yerine geçecek diş protezine diş kökü olarak zemin oluşturur. Çene kemiğinin implantla uyumluluğu röntgen çekilerek test edilir. Uyum sağlanıyorsa anesteziyle birlikte ortalama 30 dakikalık bir operasyon sonucunda yeni bir diş kökü elde edilir. İmplantın kemik ile güçlü bir bütünleşmeye ihtiyacı vardır. Ortalama 3-4 ay sonunda vida üzerine diş protezi uygulanır. Kemiğin sertlik durumuna göre bu süreç değişiklik gösterebilir. İmplant Tedavisi benzer işlemlere kıyasla daha kolay ve daha sağlıklıdır. Diğer dişlere zarar vermeden gerçekleşir ve orjinal diş görevi görür. Tam dişsizlik söz konusuysa hareketli protezlerin sabitlenmesi için de kullanılır.

Titanyum Ve Zirkonyum Farkı Nedir?

Titanyumdan yapılan implantların direncini arttırmak için zirkonyum kullanılmaya başlanmıştır. Zirkonyum özellikle dar çeneye sahip kişilerde implant tedavisi için tercih edilmektedir. Diş kaplamasında da kullanılan zirkonyum implantlar renk bakımından doğal diş beyazlığına çok yakındır ve ışığı yansıtır. Bu nedenle daha çok tercih edilmektedir.

İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

İmplantı başarılı yapan en önemli unsur tek başına bir yapı olmasıdır. Köprü ve Kron tedavilerinde olduğu gibi diğer dişlerden destek almak gibi bir ihtiyacı yoktur. Hareketli protezlerde oluşan hijyen kontrolsüzlüğü ortadan kalkar. İmplant Tedavisi ile çene kemiğinin yeterliliği söz konusu olduğu sürece hiç dişi kalmamış hastalar bile yeniden doğal diş formunda güçlü dişlere sahip olabilir.

Diş İmplantı Kimlere Uygulanabilir?

Sağlıklı diş etlerine sahipseniz, çene kemiğinizde implantı destekleyen yeterli kemik varsa ve periodontal (dişeti ve dişleri destekleyen diğer dokuları etkileyen iltihabi hastalıklar) hastası değilseniz diş implantı için uygun adaysınız demektir. Hastanın sağlık durumu iyi olduğu sürece üst yaş limiti yoktur. Hastanın kemik gelişimini tamamlamış olması önemli bir etkendir bu nedenle 18 yaş altındaki hastalara önerilmez. Kemik erimesi olanlar içinse uygun tedavi alındıktan sonra İmplant Tedavisi yapılması uygun görülür.

İmplant Yapıldıktan Sonra Bakım Nasıl yapılmalıdır?

Anestezi etkisi sonrası yaklaşık iki saatlik süre sonunda rahatlıkla yemek yiyebilirsiniz. Çene kemiğinizde ki cerrahi yara ve dikişler iyileşme sürecindedir, bu nedenle ilk hafta sert gıdalar tüketmemeniz önemlidir. Ağız içi bakterilerin İmplant Tedavisi yapılan bölgede hastalık yaratmaları riskini en aza indirmek için doğru diş fırçalama ve diş ipi kullanma alışkanlığınızı gözden geçirmelisiniz. Diş implantınızın ömrünü doğru ağız temizliği ve zamanında yapılan diş kontrolleri ile siz belirlersiniz.