Ortodonti

Ortodonti, görsel olarak ya da sağlık açısından kişiyi rahatsız eden çarpık ve uyumsuz dişlerin tedavi ediliği diş alanıdır. Alt ya da üst çenenin geride olması, veya dişlerin uyumsuz olması gibi sorunları ortodonti uzmanı çözer. Bebeklik çağında uzun zaman emzik kullanmak, biberon kullanmak, parmak emme ya da tırnak yeme sorunları ileri yaşlarda dişlerde sorun oluşturabilir. Bu sorunlar ortodontik sorunlardır. Ortodontik sorunlara ne kadar erken müdahale edilirse o kadar erken çözülebilir. Ergenlikte müdahale edilen ortodonti sorunları yalnızca ortodonti uzmanı ile tedavi edilebilir. Fakat ileri yaşlarda müdahale edilen sorunlar hem ortodonti uzmanı hem de cerrah yardımıyla çözülür. Küçük yaşlarda süt dişlerinin erken ya da geç çıkması çarpık diş oluşumuna neden olabilir. Bu zamanlarda dişler ağızdaki boşluklara kayar. Böylece uyumsuz dişler olur. Çarpık dişlerinden memnun olmayan kişiler ortodonti uzmanı ile görüşür ve tedavi süreci belirlenir.

Ortodonti İşlemleri

Nefes alma sorunları, çiğneme bozuklukları, diş eti hastalıkları, çene eklem problemleri gibi olumsuz durumlar çarpık dişlerden doğabilir. Hatta ağızdaki çarpık dişler ileri yaşlarda konuşma bozukluğu bile meydana getirebilir. Çok fazla ilerlememiş olan ortodonti sorunları takıp çıkarılabilen lastikler hareketli apareylerle çözülebilir.

Ortodontik tedaviler; şeffaf plaklar, vidalı apareyler, alışkanlık kırıcı apareyler, fonksiyonel apareyler, sabit ortodontik apareyler ve hareketli ortodontik apareyler olabilir. İleri derecedeki ortodonti problemleri ise halk arasında diş teli olarak adlandırılan ürünlerle çözülür. Bunlar; işlevsel apareyler, hareketli apareyler ve sabit apareyler olabilir. Hasta bunları kullanarak çene, diş, ağız ve yüzdeki uyumsuzları giderebilir. Hareketli apareyleri hasta kendiliğinden takıp çıkarabilir. Bu nedenle kullanımı daha kolaydır.

Ortodonti tedavilerinin ilk aşamaları oldukça zordur. Hastanın ağzında yara çıkabilir, yemek yemede zorluk yaşanabilir. Bu süreçte başlarda hafif bir diyet uygulanabilir. Bir süre sonra çene tedaviye alışır ve kişi eski yaşamına geri döner. Ortodonti tedavileri genellikle 2 yıla yakın sürer. Bu süreçte hasta sabırlı olmalı ve doktorun tüm öğütlerine uymalıdır. Sabit ortodontik apareyler, dişlerin düzelmesinde oldukça olumlu sonuçlar verir. Tedavi süreci bitmeden çıkarılan diş telleri doğru sonuç vermez. Diş köklerinin doğru şekilde yerleştirilmeye çalışılması tedavinin sürecini uzatan bir işlemdir. Tellerden sonra dişlerin yeni pozisyonlarına girmesi için uzun bir süreye ihtiyaç vardır. Bu süreçte de pekiştirme ürünleri takılabilir. Pekiştirme ürünlerini ne kadar uzun süre takarsanız dişleriniz o kadar uzun sürede sağlığını korur.

Ortodonti tedavisi başarısı hem ortodonti uzmanı hem çene ve diş yapınız hem de size göre değişir. Ağız bölgesini temiz tutabilmek, dişleri fırçalamak, apareyleri kullanabilmek ve braketleri kırmamak çok önemlidir. Bunlara dikkat edilmediğinde tedavi başarısı düşer. Ayrıca ortodonti uzmanı sizlere ne tür gıdalar tüketip tüketmemeniz konusunda da uyarılar verebilir. Bu uyarıları da mutlaka dikkate almalısınız. Fonksiyonel apareyler hem alt hem de üst çenede dişlere takılabilir. Bu türdeki apareyleri genellikle küçük yaşlarda kullanılır. Doğuştan ya da sonradan çevresel faktörlerden dolayı oluşan çene ve diş bozukluklarında fonksiyonel apareyler kullanılır. Çocuklar, annelerin ya da babalarının bozuk dişlerini kalıtımsal olarak alabilir. Bu nedenle anne ve babada bu tarz bir sorun varsa çocuğun emzik emme dönemi uzun tutulmamalıdır. Ortodonti sorunlarının meydana gelmemesi için süt dişlerinin gelişimi çok önemlidir. Çocuklar bu dönemde mutlaka kontrol edilmeli, bir sorun olduğu düşünülürse ortodonti uzmanına başvurulmalıdır.

Eğer ağzınızda diş eksikliği ya da aralık diş problemi varsa bu sorunlar da ortodonti tedavisi ile çözülebilir. Diş boşluklarını protezle kapatmak yerine ortodontik tedavileri deneyebilirsiniz.